Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2010

Παγκόσμιος ο Λορένθο, απίστευτος ο Ρόσι

22E8822665D59961AD58A7B3B2D2A8AF Ο Χόρχε Λορένθο είναι ο νέος κάτοχος του τίτλου στα MotoGP για τη σεζόν 2010.

Ο ισπανός αναβάτης της Yamaha τερμάτισε 3ος στην Μαλαισία.
Aποτέλεσμα που τον έστεψε και τυπικά παγκόσμιο πρωταθλητή για πρώτη φορά στην καριέρα του στην μεγάλη κατηγορία, τρεις αγώνες πριν από το τέλος.

Στη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα του Moto GP έφτασε ο Βαλεντίνο Ρόσι στον αγώνα της Μαλαισίας στην πίστα της Σεπάνγκ. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Χόρχε Λορένθο.

Μπορεί ο Ρόσι να εκκίνησε από την έκτη θέση, ωστόσο στον αγώνα κατάφερε να δει την καρό σημαία πρώτος, επιστρέφοντας στις καλές εμφανίσεις. Την καλή χθεσινή απόδοση διατήρησε και ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο, ο οποίος κέρδισε μια θέση, τερματίζοντας δεύτερος.

Χωρίς άγχος και ανησυχία ο Λορένθο, που πλέον και μαθηματικά κατέκτησε το πρωτάθλημα, συμπλήρωσε το βάθρο, ύστερα από την απουσία του Ντάνι Πεντρόσα.

Απογοήτευση επικράτησε στην Ducati με τον Στόνερ να πέφτει και να εγκαταλείπει και τον Χέιντεν να χάνει τη θέση του και να τερματίζει έκτος.