Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2009

Ο Jenson Button παγκόσμιος πρωταθλητής F1 2009

jenson-button Ο Jenson Button κατάφερε να εξασφαλίσει τον τίτλο και να στεφθεί Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2009 στον προτελευταίο αγώνα της σεζόν, τερματίζοντας στην 5η θέση έπειτα από έναν εξαιρετικά επιθετικό αγώνα, στον οποίο πραγματοποίησε πάρα πολλά προσπεράσματα. Ο Sebastian Vettel κατάφερε να τερματίσει μπροστά του, ενώ καταστροφικός ήταν ο αγώνας του Rubens Barrichello ο οποίος έμεινε με τον βαθμό της παρηγοριάς, παρά την pole position του. Συνεπώς, ο Button και η Brawn κατέκτησαν αμφότερα τα φετινά πρωταθλήματα, έχοντας καταφέρει να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους μόλις τρεις εβδομάδες πριν την έναρξη της σεζόν! Ο Mark Webber έκανε έναν πολύ καλό αγώνα και στέφθηκε νικητής, ενώ ο Robert Kubica ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος στο βάθρο, στο δεύτερο σκαλί του. Τρίτος τερμάτισε ο Lewis Hamilton, ο οποίος πραγματοποίησε τη μεγαλύτερη ανάκαμψη του αγώνα, έχοντας εκκινήσει από τη 17η θέση.
Από την αβεβαιότητα του χειμώνα, όπου η ομάδα δεν ήξερε αν θα αγωνιστεί στο φετινό πρωτάθλημα της Formula 1 έπειτα από την αποχώρηση της Honda, o Jenson Button και η Brawn κατέκτησαν αμφότερα τα πρωταθλήματα, 146 ημέρες μετά τη σύστασή της! O πάντοτε "αδιάτρητος" Ross Brawn δε μπορούσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του μπροστά στην κάμερα, αφιερώνοντας την επιτυχία στους 270 ανθρώπους που αναγκάστηκε να απολύσει έπειτα από την πρώτη νίκη της ομάδας στο ντεμπούτο της, στην Αυστραλία. Αυτή η νίκη ήταν πιο συναισθηματική από όλες, καθώς η ομάδα έφερε το όνομά του, δεν ήταν απλώς υπάλληλός της, και την είχε σώσει από τον αφανισμό, οδηγώντας τη στο πρωτάθλημα, μέσα σε μερικούς μήνες.